EKONOMIHaberHAYATTÜRKIYE

Yıl sırasında .. Türkler’e verildiği maaşlar % 4, fiyatlar % 64 artılmaktadır..

Altı yıldan daha uzun bir süredir, Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı, maaş artışlarını, israflarını boşa harcıyor, Türk vatandaşını aşırı yüklüyor ve AKP ve cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a yüklerini artırıyor.

Türkiye Yeni Chag gazetesi, gıda fiyatlarının çarpıcı bir şekilde artmaya devam ettiğini söyledi. Memur maaşları% 4 oranında artarken, enflasyon 2019’un başından bu yana% 30,1 ve tam bir yılda% 64,2 arttı.


Çalışanların ve çalışanların maaşlarına uygulanan artışla halkın karşılaştığı reel enflasyona kıyasla, enflasyonun maaş artışını yaklaşık yedi kat artırdığını tespit ediyoruz.

Konfederasyonu, 77 temel gıda maddesi sepetine dayanarak, Ankara’daki marketlerden ve mağazalardan düzenli olarak topladığı Ağustos “Popüler Enflasyon” çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Harcamaların gıda payının Türkiye içindeki payı% 20,3’tür ve sonuç olarak, gıda fiyatlarındaki artış ve azalış, harcamalarının çoğunu gıdaya zenginlerden daha fazla ayırması gereken fakirlerin enflasyonunu etkilemektedir.


Cumhuriyet’e göre, bu yılın ilk altı ayında süt ve süt ürünleri fiyatlarındaki artış, geçen yılın aynı dönemine göre% 25-30 iken, süt ürünleri ve yoğurt fiyatları% 30 artarken, beyaz peynirlerin fiyatı arttı. % 25 ve hindi peyniri% 26’dır.

Kırmızı et üreticileri, maliyet artışlarından sık sık şikayet edip sattıkları ürünlerin fiyatlarına yansımamış olduklarından ve üretim maliyetlerinin 2018’de yüzde 35 arttığını söylediğinden, et de fiyatlarda yükseldi. Ancak perakende fiyatları, kayıplarını yüzde 20’ye yükselterek yalnızca yüzde 10 arttı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close