HaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Yapraklar döker،Erdoğan’ın eski bir müttefiki yeni partisinin “tarihini” belirledi…

Türkiye’nin eski başbakan yardımcısı Ali Babacan Salı günü yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) meydan okumak için siyasi bir parti oluşturacağını söyledi.

Babacan, Temmuz ayında AKP’den istifa ederek giderek artan anlaşmazlıklar nedeniyle istifa etti.

Babacan, AKP’nin kurucu üyelerinden biri ve 2009’dan 2015’e kadar üstlendiği bir rol olan başbakan yardımcısı olmadan önce iktidardaki ilk yıllarında Ekonomi ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Babacan bir gazeteyle yaptığı röportajda yeni partiye liderlik edecek bir ekip oluşturmak için hala onun gibi insanları bulmak için çalıştığını söyledi, Bu biraz zaman alacak. 2020’den önce partiyi oluşturmak istiyoruz. Burada kalite önemlidir.”

Erdoğan, Haziran ayında yapılan belediye seçimlerinde acı bir yenilgiye uğradı ve Babacan liderliğindeki bir parti, destekçilerinin üssüne zarar verebilir.

Yapraklar düşüyor
Gözlemciler, muhaliflerin AKP’yi “hedeflerinden saptığını” ve liderleri arasında “yeni bir vizyon” ihtiyacını vurgulayan “derin eşitsizliklerin” olduğunu düşündüklerini söylüyorlar.

Türk siyaset yazarı ve siyaset araştırmacısı İslam Özkan, “Bu önde gelen liderlerin aldatması, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisine bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close