DünyaHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye’nin Suriye’de teröre verdiği desteği ortaya koymaktadır…

Türkiye ile terör finansmanı grupları arasındaki şüpheli bağlarla ilgili daha fazla ipucu ortaya çıkıyor, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Araştırma Direktörü Abbas Berzegar, teröre destek konusunda emsali olan Türkiye hayır kurumunu desteklemeyi kabul etti.

ABD örgütü araştırma direktörü, yıllardır Türkiye merkezli İHH’ye destek sağladı, ancak gerçekler ajansın dünya çapında teröre yönelik finansal, lojistik ve politik desteğin yapıldı, Raporda, Berzegar’ın desteklediği derneğin Türkiye’ye ve diğer ülkelere kaçan binlerce mülteciye yardım ettiği ve Berzegar’ın örgütün aşırılık yanlısı ideolojileri destekleme ve desteklemedeki rollerini bilmediği veya görmezden geldiği belirtiliyor.

Bu derneğin faaliyetleri ve Suriye’de savaşacak gençleri sınır dışı etmek ve donatmak için bir plana katılımının 2014’ten beri bildirildiği bildirildi.

Raporda, örgütün insani yardım sağlama amacıyla silah ve savaşçıları savaş alanlarına transfer etmekte tereddüt etmediğini ve bu planların çoğunu uygulamak için Türk istihbarat teşkilatı ile yakın çalıştığını vurguladı.


Raporda, örgütün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Adalet ve Kalkınma Partisi ile yakın bağları olduğunu ve aynı ideolojiyi paylaştıklarını ve aynı hedeflere ulaşmak için birlikte çalıştıklarını söylüyor.

Ayrıca Müslüman Kardeşler’e ve dünya çapındaki iştiraklerinin birçoğuna bağlantılar vardır.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close