HaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye’de“Baylock” uygulamasını kullanma suçundan yeni bir tutuklama kampanyası yapılmaktadır…

Türk hükümeti , IM kullanıcılarını hedef alan güvenlik önlemi kapsamında 28 kişiye tutuklama emri ve tutuklama emri çıkardı.

Şimdi yasaklanan anlık mesajlaşma uygulaması Baylock’un, 2016 yılında hükümetin darbeciler arasında bir iletişim aracı olduğunu iddia ettiği iddia edilen serbest meslek sahibi 28 kişiye karşı tutuklamalar yapıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğünden terörle mücadele ekipleri aranan kişileri takip etmeye devam ediyor.

Ayrı tutulan kitlesel tutuklamaları ve iktidardaki AKP milletvekillerinin bile tutuklanmasını eleştirerek, somut bir kişisel suçun herhangi bir cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Bu süreç, BM Keyfi Gözaltı Takımı’nın Bayluk başvurusunun kullanımının Türkiye’de ve uluslararası hukukta iç hukukta ve uluslararası hukukta güvence altına alındığı ifade özgürlüğüne girdiğini ve mahkumiyet kanıtı olarak değerlendirilemediğini onayladığında ortaya çıkmaktadır.

Temmuz 2016 darbesinden bu yana, Türk makamları darbeye katılan Yüzlerce kişiyi Bayluk’u kullanmak için suçladı, Sanıkların çoğu, adli delil bulunmadığı için yargı tarafından serbest bırakıldı.

Türk istihbarat servisinin 2017 yılında Adalet Bakanlığına gönderdiği bir mektupta, Bayluk başvurusu kullanıcılarının verilerinde büyük bir hata olduğunu itiraf eden başvuru mektubu, başvuru sahibinin listesinin hatalı olabileceğini belirten bir not aldı.

Ancak bakanlık, bu mektubun bir kopyasını yetkili ceza mahkemelerine gönderdi. Bu konudaki hataları tam olarak düzeltmeden ve on binlerce vatandaşın yaşadığı şikayetleri ortadan kaldırın ve telafi edin.

Bu “hatanın” ortaya çıkmasından sonra, darbeyle ilgili davaları denetleyen mahkemeler, bu başvuruyu kullanma suçundan binlerce tutukluyu serbest bırakma kararları veremedi ve yetkililer, yaklaşık 12 bin kişinin yanlışlıkla tutuklandığını açıkladı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close