EKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye’de yüksek işsizlik olmasına rağmen, Erdoğan işsizleri suçlamaktadır…

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, Türkiye’deki ekonomik kriz ve birçok şirketin askıya alınması işsizliğin yüzde 13’e yükselmesine neden oldu.

İstatistik Komisyonu’nun son verilerine göre, işsiz sayısı yıllık 938 bin artarak Türkiye’de toplam işsiz sayısını 4 milyon 253 bin artırdı.

İşsizlik oranının yüksek olması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve K hükümetine karşı “istihdam krizi” nin yanlış yönetilmesinden ötürü bir eleştirmenlik çekti.

Ancak Erdoğan bir kez daha kendini savunmaya karar verdi, işsizlere, birçok üniversite mezununu kızdıran “mezunların hepsi iş bulamıyor” diyerek saldırdı.

“Mezunların üniversitelerden mezun olduktan hemen sonra iş bulma zorunluluğu yoktur. Beklemek zorundalar.”, Erdoğan’ın sözleri birçok mezunu bıraktı ve mezuniyet eşiğinde olanlar sinirli ve umutsuz kaldı.

İşsizler Sky News Arabia’ya “Erdoğan’a bu vatandaş grubuna güven vermek ve iş bulabilmeleri için projelerin başlatıldığını duyurmak yerine, burada bize geleceğimiz hakkında kötü haberler anlattığını” söyledi.

Muhalefet, Erdoğan hükümetine rakamları manipüle etmek ve işsizlerin gerçek sayılarını gizlemekle suçluyor, özellikle de Türkiye İş Kurumu raporları İstatistik Enstitüsü’nün açıkladığı rakamlardan çok daha yüksek rakamlar gösterdi.

Türkiye ekonomisi son zamanlarda, yerel para birimi “lirasının” devalüasyonuna ve doğrudan yabancı yatırım hacmindeki düşüşe ek olarak, özellikle yüksek işsizlik ve enflasyon oranları gibi birçok krizden acı çekiyor.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close