EKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye’de işsizlik 2010 yılından bu yana en yüksek seviyede…

Cuma günü, resmi Türkiye verileri, ülkedeki kötüleşen ekonomik krizin bir göstergesi olarak, Türkiye’deki enflasyon oranının neredeyse 9 yılda en yüksek seviyeye yükseldiğini gösterdi.

Türkiye İstatistik Dairesi verilerine göre, Türkiye işlerini takip eden “Ahwal” web sitesine göre işsizlik oranı geçen Aralık ayında yüzde 13,5’e ulaştı. Şubat 2010’dan bu yana en yüksek işsizlik oranı.

Türk ekonomisinin durumu, Mart ayının sonunda yerel seçimlerde oy vermeye hazırlanan seçmenler için Türk lirasındaki zayıflık ve enflasyonun yüzde 20 düzeyinde kalması ışığında önemli bir konudur.

Türkiye Sağlık Sektöründe Bağımsız İşçiler Birliği başkanı Mehmet Bayrakdar, basın açıklamalarında, “İşsiz üniversitelerden mezun olanların sayısı 4 milyondan bir milyon mezun olan korkunç bir sayıya ulaştı. “.

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, üniversite yeterliliklerine sahip Türk gençleri arasında işsizlik oranı geçen yıl yüzde 12,8 civarındaydı.

Ancak gerçek rakamın çok daha yüksek olduğuna inanılıyor, çünkü bu sayı sadece ülkedeki istihdamdan sorumlu devlet kurumu olan Türk Çalışma Enstitüsü aracılığıyla iş arayan mezunları yansıtıyor.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close