EKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye’de enflasyon oranı “yanlış” olduğu ispatlanmaktadır…

Türkiye ekonomisti İbrahim Kahveci enfilasyon oranlarından şüpheli, Geçen haftaki Türkiye İstatistikleri (TÜİK) Eylül ayı enflasyonunun% 0,99,% 6 olduğunu bildirdi

Siz Kahveci’ye göre, bir güvenilirlik krizi var: “Verilere en önemlisi güvende. Bir kredibilite krizi var. Fiyatlarda sürekli bir artış var. Geçen yıl 120 kilo olan ürün, bu yıl 132 kilo oldu. Artış oranı yavaşladı. Döviz kuru düşmesine rağmen fiyatları bile artırdı.

Üretici fiyat endeksinin, tüketiciye yansımadan düşüş gösterdiğini, şirketlerin ürünleri için yüksek fiyatlar koyduğunu, döviz kurunda yeni bir artış beklediklerini belirtti.

Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı Ağustos ayında% 15,01 ve Temmuz ayında% 16,65 olmuştur.

İbrahim Kahveci, reel enflasyon oranının% 18 olduğunu doğrulayarak, “Türk lirası Mayıs 2016’da düşmeye başladı ve TL’nin değerini kaybetmeye başladı. Dolar LBP 2.80’den LBP 7.20’ye yükseldi. Daha sonra 5.50-5.60 pound seviyesinde tekrar dengelenmiştir. Ancak enflasyon artmaya devam ediyor, ancak artış hızı yavaşladı. ”

Ekonomist, hükümetin birçok fiyat artışı uyguladığını belirterek şunları söyledi: “Fiyat artışına uygulanan ürünler veya hizmetler gerekli ürünlerdir. Geçen yıl eylül ayında sigara fiyatlarında% 44.13 artış görüldü. Enflasyondaki artışın% 1,7’si sigara fiyatlarından geliyor.

Kiralama fiyatlarındaki enflasyonun% 11,71’e ulaştığını belirterek, “Elektrik fiyatlarında% 15, daha sonra% 15 artış yaptık. İlk artış faturalara yansıyor, ancak ikincisi gelecek ay etkisini gösterecek. Doğal gaz fiyatlarında% 33,44 oranında bir artış da uygulandı. ”

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close