EKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye’de ekonomik kriz nedeniyle milyonlarca ipotek vardır…

Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Partisi Parlamento Bloku (CHP) tarafından yayınlanan bir raporda vatandaşların bankalara olan borçlarında bir artış ve ipotekli mülklerin sayısında bir artış olduğu ortaya çıktı.

Raporda, ekonomik durgunluğun, borç temerrüt oranlarını arttırdığı, ödenecek döviz faturalarının yükseldiğine ve ipotekli malların yanı sıra bakiyesi olmayan bakiye ve kredilerin kontrol edildiğine dikkat çekildi.

Cumhuriyet Halkı Milletvekillerinin raporuna göre, bankalarda 21 milyon ve 160 bin ipotek dosyası olduğu ve kredi kartlarında 111,7 milyar lira borç var.
Raporda ayrıca 23 Ağustos itibarıyla takipteki alacakların yüzde 30,5 oranında ödenmemiş kredilerin artmasıyla 28,6 milyar LL artarak 122,6 milyar LL’ye yükseldiği belirtildi.


Kredi kartı borcu
Rapora göre, bu yıl 1 Ocak ile 23 Ağustos arasında, banka hesabı ve kredi kartı borcu 9.9 milyar LL artarak tüketici kredilerinden kaynaklanan 416.4 milyar LL ve kartlardan 111.7 milyar LL olan 528.11 milyar LL’ye yükseldi.

23 Ağustos itibarıyla kredi kartı ve tüketici borçları 2,8 milyar LBP artarak 21,5 milyar LBP’ye yükselmiştir.
Vatandaşların borçları arttıkça, Türkiye genelinde ipotek sayısı 900 birim rekor bir artış kaydetmiştir, şehir başına 11 birim ve günde 7.000 yeni ipotek dosyası.

Türk haber sitesi Suzhou ‘ya göre, bu yılın ilk yedi ayında, bankaların ödenmemiş banka bonolarının sayısı zamanında arttı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close