DünyaHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye Suriye’de “tıpı prosedür” ile askeri operasyona hazırlanır…

Güvenlik kaynaklarının Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’nin büyük şehirlerinden doktorlar, kuzey Suriye’ye olası bir saldırı için hazırlık amacıyla iki güney eyalete gönderildi.

Üst düzey bir güvenlik görevlisi, “Doktorların izni, olası bir sınır ötesi operasyon hazırlığı için askıya alınmıştı. Uzun süredir hazırlanıyoruz” dedi.

Bir başka güvenlik kaynağı, büyük şehirlerden doktorların, لي anlıurfa ve Mardin illerine olası bir saldırıya hazırlık için gönderildiğini söyledi.

Kaynak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’de Demokratik Birlik Partisi ve YPG’nin varlığına ilişkin endişeleri hakkında net bir konuşma yaptı ve Eylül ayının ikinci yarısında bir ilerleme kaydedilmediyse olası bir askeri operasyonu işaret etti.”

Türkiye ve ABD, Suriye sınırında Türkiye sınırında güvenli bir alan oluşturmak için çalışıyorlar.

Erdoğan’ın güvenli bölge için planlarını görüşmesi bekleniyor, Suriye sınırında Fırat’ın yaklaşık 450 kilometre doğusunda Irak sınırına uzanan ABD Başkanı Donald Trump’la birlikte.

Türkiye, Suriye’de YPG’yi hedef alan iki saldırı gerçekleştirdi, Daha önce, Türkiye, ABD-Türk koordinasyonunda Suriye’de kuzeyde kurulacak güvenli alanda kalıcı askeri üslerin kurulmasını önerdi, Washington ve Ankara arasındaki bu güçlerin bu alanlardaki çalışmalarının niteliği konusundaki anlaşmazlığın ortasında.

Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Ahwal” gazetesine göre, Washington kuruluşunda “durma ve gecikme” olarak adlandırdığı şeye başvurduğunda Suriye’deki güvenli bölge konusunda ABD ile işbirliğini sona erdirme tehdidinde bulundu.

Akar, “Fırat’ın doğusundaki devriyeler için üsler kuracağız. ABD ile ortak üsler olacaklar ve kalıcı olmalarını istiyoruz.” Dedi.

Ankara’nın güvenli bölge hakkında Washington’la “hedeflerimiz ve hedeflerimizle tutarlı olduğu sürece” görüşmelerine devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye Savunma Bakanı, Ankara’nın bu bölgedeki kuruluşa Washington’u “erteleme” durumunda güvenli alanda askeri üsler kuracağı ve bu üslerin sayısının “yerdeki durumdan belirleneceğine” dikkat çekti.

Ankara, Suriye’nin güvenli bölgesinde askeri üsler arıyor, Kuzey Irak’ta olduğu gibi orada da 20’den fazla askeri üs kurdu.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close