DünyaHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye, Ermeni katliamının kongreye tanınmasına “uyarı” ile cevap vermektedir…

Türkiye, Perşembe günü, ABD Senatosunun Ermeni soykırımını tanıyan bir karar kabul etmesine, bu adımın iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğini tehlikeye sokacağını belirterek cevap verdi.

ABD başkanlığındaki bilgi direktörü Fakhruddin Alton, Twitter’da “ABD Kongresi üyelerinin bazılarının davranışı Türk-Amerikan ilişkilerine zarar veriyor.” Dedi.

Agence France-Presse’ye göre, bu karara oy veren milletvekillerinin “iki milletimiz arasında kalıcı hasar teklif eden yetkililer olarak tarihte kalacağını” söyledi.

Perşembe günü, ABD Senatosu oy birliğiyle, Temsilciler Meclisi’nin Ankara’yı kızdırdığı oylamada ezici bir çoğunluk tarafından resmi olarak kabul etmesinin ardından Ermeni soykırımını tanıyan bir kararı kabul etti.

30 ülke Ermeni soykırımı tanıdı. Tahminler, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun kuvvetleri tarafından 1,2 ve 1,5 milyon arasında Ermeni’nin öldürüldüğünü ve daha sonra Almanya ve Avusturya-Macaristan ile birleştiğini söylüyor.

Ancak Türkiye, Türkler ve Ermeniler arasında yüzbinlerce kurban bırakan iç savaş ve açlık fonuna karşı “karşılıklı katliamlara” gönderme yapmakla sınırlı “soykırım” kelimesini kullanmayı reddediyor.

Bir Senato oyu, özellikle Suriye krizi üzerindeki Washington ve Ankara arasındaki farklılıkların ışığında, Türkiye ile gerginliği artıracak.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close