HaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türk yazar: Oğlum Erdoğan’nın hapisinde rehin alınmaktadır…

Darbenin ardından yaklaşık bir yıl sonra, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan ve adamları tarafından 2016 yılında komplo yapılanan, yürütülen ve yönetilen polis, 35 yaşındaki gazeteci Michele Tolo ile bebeği Sarkan’ı (2) birlikte tutmak için tutukladı.

Çoğu cezaevinde çocuklarına eşlik etti. Bakırköy’deki kadınların İstanbul’daki cezaevinde sekiz ay gözaltına alınmasından sonra, Tolo ve oğlu serbest bırakıldı.

Ancak mahkeme yasağını kaldırma kararı almadan önce iki yıl boyunca seyahat etmeleri yasaklandı.

Güney Alman Ulm şehrinde doğmuş ve orada eğitim görmüş Tolo, Türklerin yanı sıra Alman vatandaşlığını elinde tutuyor, ancak Ankara makamları, bu gibi durumlarda alışılageldiği gibi, dünyanın her ülkesinde olduğu gibi Berlin’i tutuklandığını bildirmedi.


Alman gazetesi “Die Welt” gazetesi muhabiri Deniz Ujel ve insan hakları aktivisti Peter Stoettner ile birlikte Tolo davası, seyahat yasağı kaldırılmadan önce Ankara ve Berlin arasındaki ilişkilerde büyük gerilime neden oldu ve Almanya’da ailesi için ayrıldı.

Tolo hapishanedeyken, 39 yaşındaki kocası Suat Çorlu da, aynı geniş suçlamalarla yüksek güvenlikli bir Silivri hapishanesinde kilitli kaldı.

Terörist propagandası bir terörist gruba aitti.

Gözaltındaki dramatik dönemde, Tolo, “Oğlum benimle kalıyor, Türk cezaevinde siyasi bir rehine” dedi. Kitap yayınlandıktan sonra, Alman Bild gazetesi uzun bir röportaj yaptı, içeride ve cezaevinde olanların çoğunu listeledi.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close