DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Trump, Türk saldırganlığı konusunda ” 6 yanıltıcı açıklamaları” belirmektedir…

ABD Başkanı Donald Trump, iki hafta önce kapıyı açtığında Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’a kuzeydoğu Suriye’de kendi bölgelerinde askeri operasyonlar başlatmak üzere Kürtleri “sattı” dedi.

ABD ve Suriye’de ve hatta Türkiye’de bile destek veren bu öneri, Trump’ın bölgeden askerlerini geri çekmeye karar vermesinin yanı sıra, Kürtlerle ilgili ifadelerini haksız veya abartılı olsalar bile en önemlisi.

ABD Başkanı başkanlığındaki altı gazetede yayınlanan “Washington Post” gazetesi, Kürtler hakkında yanıltıcı veya yanlıştır.

Kaynağa göre, Trump Suriye’deki ABD askerlerinin, Türkiye’nin ABD üssüne yakın yerlere saldırması nedeniyle doğru olmayan Türk askeri operasyonundan güvende olduklarını iddia etti.

Trump, Türk işgali bağlamında, İslam Devleti terör grubunun yüzde yüz yenilgisinden söz ediyor, çünkü aynı zamanda yanlış, “iddia edilen devlet” artık mevcut değil, ancak militanlar hala bir araya gelmeye çalışıyor.

Trump ayrıca son zamanlarda yapılan bir basın toplantısında, PKK operasyonlarının Washington Post’a göre ve Ankara’nın görüşüne göre “abartılı” bir tahmin olan ISIS’ten daha terörist olduğunu söyledi.

Türkiye, kuzeydoğu Suriye’de İD’ye karşı şiddetli bir savaş gerçekleştiren SDF’nin Türkiye’den ayrılmak isteyen PKK’yla bağlantılı olduğunu söyledi.

PKT saldırıları Türkiye ile sınırlıyken, uzmanların bu tahmini gerçeğe uzak olduğunu düşündükleri “Washington Post” a göre, “IS” tehdidi hala tüm dünya için bir tehdit oluşturuyor.

Başka bir açıklamada Trump, “Kürtlerin melek olmadığını” söyledi ve uzmanlara göre, savaşçıların bazı ihlallerde bulundukları, ancak ABD başkanının göz ardı ettiği şey, Türk meslektaşı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı şeylere karıştığı, ancak Amerikan tarafı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close