DünyaEKONOMIHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Suriye’deki askeri operasyon korkusu, Türk Lirası’nı düşütürmektedir…

Türk lirası, kuzey Suriye’de Ankara’nın ihlali ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye ekonomisini “silebileceği” uyarısı nedeniyle dolar karşısında bir aydan daha fazla bir düşüş yaşadı.

Yatırımcılar son aylarda Ankara ve Washington arasındaki gerginlikleri izliyorlar, NATO üyeleri Suriye’deki durumla ve Türkiye’nin Rus füze savunma sistemlerini satın alma ihtimaliyle karşı karşıya.

Türkiye, kuzeydoğudaki Suriye’de ABD destekli Kürt Halkının Koruma Birimlerine (YPG) karşı operasyon başlatmakla tehdit ederek Washington’u Türkiye sınırında “güvenli bir bölge” kurma çabalarını engellemekle suçladı.

Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD kuvvetlerinin bir Türk saldırısını desteklemeyeceğini ve bölgeden çekileceğini söyledi, Daha önce, para birimi 2 Eylül’den bu yana en zayıf seviye olan dolara 5.8375 lira düştü.

“Amerika Birleşik Devletleri’nden yapılan açıklama, Türkiye’nin uzun süredir konuştuğu Suriye’deki askeri operasyona yeşil ışık yakarken, isminin verilmemesini isteyen bir döviz tüccarı” dedi.

Türkiye’nin dolar tahvilleri de düştü ve 2038 sayısı 1,3 sent düştü.

Para politikasındaki politik müdahale ve Washington ile Ankara arasındaki ilişkilerin kötüleşmesi endişesi nedeniyle TL’nin değerinin yaklaşık yüzde 30’unu kaybetti. TL, yılın başından bu yana yüzde 8 düştü.

Türk hisse senetleri ana endeksi yüzde 0,45 gerilerken, bankacılık sektörü endeksi yüzde 1,72 geriledi.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close