DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Suriye’de Türk operasyonu: Erdoğan yüzünden 100 bin kişi evlerinden kaçmaktadır…

BM raporlarına göre, Suriye sınırındaki Kürtlerin kontrol ettiği bölgelerde Türkiye askeri operasyonunu sürdürdüğü için BM raporlarına göre yaklaşık 100.000 kişi Suriye’nin kuzeyindeki evlerinden kaçtı.

Hassakeh ve Tal Tamr’deki birçok okul ve diğer binalar sığındı.Türkiye, askeri operasyona geçtiğimiz Çarşamba günü, Cumhurbaşkanı Trump’ın ABD’yi bölgeden çekmesiyle başladı.

Türk topraklarının Suriye topraklarındaki hareketinin başlamasından bu yana artması muhtemel en az 11 sivil hayatını kaybetti.Ayrıca Suriye liderliğindeki Kürt Demokratik Güçleri (SDF) savaşçıları ve Türk yanlısı gruplar da öldürüldü. Türk ordusu, askeri operasyonun başlamasından bu yana ilk askerlerinin ölümünü de doğruladı.

Analistler, ABD’nin geri çekilmesinin Türkiye’ye sınır ötesi operasyonuna başlaması için yeşil ışık yaktığını söylüyor.

Türk askeri operasyonunun Suriye kontrolü altında olduğu bölge, 2011’den bu yana ülkede başlayan iç savaş nedeniyle Suriye hükümetinin kontrolü altında değil, ancak SDF bunu 2015’ten beri kontrol ediyor.

SDF, İD’e karşı mücadelesinde kilit bir ABD müttefiki oldu, ancak Türkiye, bu güçleri oluşturan Kürt silahlı gruplarını Türkiye’ye karşı bir isyanı destekleyen “terörist” olarak görüyor.Türkiye, askeri operasyonunu savunarak Kürt silahlı gruplardan arınmış bir “güvenli bölge” kurulmasının yanı sıra Suriyeli mültecileri Türkiye topraklarından geri gönderme olasılığını haklı çıkardı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaygın eleştirilere rağmen Ankara’nın kuzey Suriye’deki askeri operasyonunu durduramayacağını söyledi.

Uluslararası toplum arasında, SDG tarafından işletilen cezaevlerinde tutulan binlerce DAEŞ şüphelisinin kaderi hakkında korkuları var.

DAEŞ, Suriye (Reuters) – Bir bomba, Cuma günü Suriye sınırındaki Qamishli kasabasında siviller ve güvenlik güçleri de dahil olmak üzere altı kişiyi öldürdü, dedi.Türkiye, Suriye’deki askeri operasyonunun plana göre devam ettiğini onaylarken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden Türk kaynakları ve eylemcileri saldırının pek ilerleme kaydetmediğini söyledi.

Türk savaş uçakları, Ras el-Ain ve Tal Abyad kentlerinde hedeflere hava saldırısı düzenledi, videolardan birinde şehirlerin göklerinde duman tüyleri görüldü ve Tel Abyad’daki tek devlet hastanesi kapanmak zorunda kaldı.

Kürt Kızılay’ı, bugüne kadar Ras el-Ain ve Qamishli sınır kasabasından gelen 28 kişinin ağır yaralandığını ve yaralılar arasında çocukların varlığını vurguladığını söyleyerek 11 sivilin öldürüldüğünü söyledi.Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 29 SDF savaşçısı ve 17 Türk yanlısı milisinin (Suriye Ulusal Ordusu) öldürüldüğünü ve Türk kuvvetlerinin ellerinde 10 köyün öldürüldüğünü söyledi.

Başka bir raporda, SDG’nin Tal Abyad bölgesinde bir köyü yeniden ele geçirmesiyle Türk askerleri de dahil olmak üzere yedi Türk yanlısı militanın öldürüldüğünü söyledi.Türk ordusu bir askerin öldürüldüğünü ve üçünün de yaralandığını doğruladı.

Anadolu Ajansı Perşembe günü yaptığı açıklamada, askeri operasyonun başlamasından bu yana yaklaşık 228 Kürt militanın “nötralize edildiğini” söyledi, Yerinden edilenlerin büyük çoğunluğu, doğudaki Suriye’deki Tal Abyad kentinin sakinleriyken, kentte kalanların hayatlarından korkulduğu belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA), Türk bombalamasının binlerce el-Hasakah sakinini temiz su mahrum bırakabilecek su istasyonları gibi sivil altyapıya zarar verdiğini söyledi.

Türkiye, Suriye toprakları içerisinde sınır boyunca yaklaşık 480 kilometre boyunca uzanan “güvenli bir bölge” oluşturmayı hedefliyor, ancak bölgenin derinliğinin 32 kilometreyi geçmeyeceğini vurguladı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close