HaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Süleyman Soylu, İstanbul belediye başkanı’nın önünde geri çekilmektedir…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hükümetin İstanbul ve Ankara’nın muhalif belediye başkanlarını değiştirme ve yerlerine güvenilir rakamlar atama planlarının olmadığını söyledi.

Geçen hafta Soylu, isyan edilen Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarına verdiği destek nedeniyle İstanbul muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) belediye başkanı İkramoğlu’nu “imha etmek” için tehdit etti.

İmam İhsanoğlu, Soilo’nun Pazar günkü tehdidini “sıkıntı” politikası olarak nitelendirdi. “Bu ülkede herhangi bir yargıya yol açmadan suçlu olmak normal olmamalı. Bu, yargı ve yasaya aykırı” dedi.


Üç belediye başkanı, seçimlerden beş aydan kısa bir süre sonra terörle bağlantılar kurduğu iddiasıyla görevden alındı ​​ve Ankara Cumhuriyetçi Halk Partisi Mansur Yawash da dahil olmak üzere muhalefet rakamlarından sert eleştiriler aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, işten çıkarmaları eleştirdi, “yasadışı ve demokrasiye aykırı” olarak nitelendirdi ve geri dönmelerini istedi, geçen ay Diyarbakır’ı iki dev belediye başkanıyla görüşmek üzere ziyaret etti.

İhsanoğlu, Haziran ayında yapılacak yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AKP) sürpriz bir yenilgiye yol açtı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close