DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

NATO: 4 Avrupa ülkesi türkiye’yle askeri işbirliği askıya alındığını açıklamaktadır …

Osmanlı diktatörünün Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonla Suriye’deki masum insanlara karşı işlediği suçlar, birçok Avrupa NATO ülkesinin Recep Tayyip Erdoğan’ın masumlara karşı katledilmesini protesto etmek için Türkiye’yi boykot etmesine neden oldu.

Türk ordusu tarafından desteklenen “Suriye Ulusal Ordusu” silahlı saldırganlar, Doğu Fırat’taki Kürt sivillere ayrım gözetmeden ateş ettiler.

Bu uygulamaları reddeden Fransa, Hollanda, Norveç ve Finlandiya, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin kontrol ettiği bölgelerde geçen Çarşamba’dan bu yana Ankara’nın başlattığı askeri operasyonu kınamak için silah ihracatını Türkiye’ye sustu.

Fransa’nın savunma ve dışişleri bakanlıkları, Suriye’ye yönelik saldırganlığı nedeniyle Türkiye’ye yapılan tüm silah ihracatında bir donma olduğunu açıkladı.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi olan Hollanda Dışişleri Bakanlığı, kuzeydoğu Suriye’de Çarşamba günü başlayan saldırı sonrasında tüm yeni silah sevkiyatlarının Türkiye’ye yapılmasının askıya alındığını açıkladı.

Aynı zamanda Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) bir üyesi olan Norveç, Türkiye’ye silah gönderimleri konusunda bir moratoryum açıkladı.

Norveç Dışişleri Bakanı Eriksen Soredi, “Durum karmaşık ve hızlı bir şekilde değiştiğinden, Dışişleri Bakanlığı, önleyici bir tedbir bağlamında, savunma makamı ve çeşitli kullanım amaçlı teçhizat ihracatı için bir sonraki duyuruya kadar Türkiye’ye herhangi bir talepte bulunmayacağını düşünmüyor.” Dedi. NATO üyesi değil.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki askeri operasyonunun sınırlı olacağını açıklayarak, bölgeyi daha fazla istikrarsızlaştırmamanın önemli olduğunu eklediğini söyledi.

Stoltenberg, Türkiye’nin “meşru güvenlik kaygıları” olduğunu ve NATO’yu Çarşamba günü Suriye’deki Kürt savaşçılara yönelik saldırılar hakkında bilgilendirdiğini söyledi. “Dedi.

Pazartesi günü, AB dışişleri bakanları Suriye’deki gelişmeleri Hindistan’a yapılacak planlı bir ziyareti erteleyen Hollanda Dışişleri Bakanı Steve Block ile görüşecek. Kuzey Suriye’de Türk saldırganlığı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close