DünyaEKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Merkez Bankası ile Türk Hükümeti arasındaki şüpheli anlaşma yapmaktadır…

Tartışmalar, Ankara hükümeti ile başkent uzlaşma hükümeti Tripoli arasında aylar önce imzalanan anlaşmanın ayrıntıları üzerinde, gözlemcilerin Ankara’nın geri dönmeyi reddetmesinin gerçek nedenini ortaya çıkardıklarına inandığı yeni ayrıntıların ortaya çıkmasından sonra artmaya devam ediyor. Libya’nın içinde ve dışında reddedenler tarafından büyütüldü.

Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez al-Sarraj’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığı anlaşmanın gizli detaylarının son açıklaması Libya Merkez Bankası, son iki yıldır bugüne kadar acı çeken Ankara ekonomisine destek olarak kabul edilen TC Merkez Bankası’nda sıfır faizli mevduat için dört milyar dolar pompaladı. , Türk lirası ABD doları karşısında değerinin yüzde 25’inden fazlasını kaybettiği için.

Bu mevduat birincisi değil, beşinci, Libya devletinin varlıklarının petrol gelirleri üzerinden döviz satışlarından istifade edilmesinden dolayı,” diyen Aga, “Libya merkezinin bu mevduatı ancak Türk tarafının kabul ettiği sürenin bitiminden sonra bozmaya yetkili olmadığını” da sözlerine ekledi.

Bakan, “mevduatın Türk merkezindeki döviz rezervlerini artıracağını ve bunun Türk lirasının döviz kurunun istikrarı üzerinde olumlu bir etkisi olacağını” ve “Türk tarafı ile Uzlaşma Hükümeti arasında silah ve uçak temini konusunda imzalanan anlaşmaların garantisini” sağlayacağını söyledi.


Bakan, “Muammer Kaddafi günlerinden bu yana Libya’da proje sözleşmesi olan Türk şirketlerinin haklarını geri kazanmanın yanı sıra yaralı milis savaşçılarını tedavi etmenin maliyetlerini de karşılayacağını belirtti.”

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close