DünyaHaberHAYATSAVUNMATÜRKIYE

Libya Ordusu: “Türk özel kuvvetleri”, Trablus milislerinin yanında savaşmaktadir…

Libya Ulusal Ordusu’nun Ahlaki Rehberlik Dairesi başkanı Tuğgeneral Halid Mahjoub, başkent Trablus’ta aşırıcı milislerle birlikte savaşan özel Türk kuvvetlerinin varlığını ortaya koydu.

Libya Ulusal Ordusunun liderleri uzun süredir Türkiye’nin Tripoli’li milislere destek verdiğini açıkladı, ancak Mahjoub’un Pazar günü Sky News Arabia’ya yaptığı açıklamada, yerdeki birliklerin türünün ilk olduğunu söyledi.

Mahjoub, Libya Ulusal Ordusu tarafından Libya başkentini kurtarmak için aylar önce başlatılan “Trablus’ta milislere karşı savaşı çözme yolunda önemli bir aşamaya ulaşıldığını” söyledi.

Mahjoub, Trablus milislerine ait bir silah deposunu hedeflediğini, milisler konvoyunun yaralandığını ve Ain Zara’da bir çok bölgeyi hedeflediğini bildirdi, Geçtiğimiz birkaç gün boyunca ulusal ordu, Salah al-Din, el-Khala ve Ain Zara bölgelerinde birçok milis kontrol alanını serbest bıraktı.

Libya Ulusal Ordusu, başkent Trablus’taki milislerin kontrolünü sona erdirmek, Fayez al-Sarraj hükümetine milislerinin genel seferberliklerini ilan ederek yanıt vermek için geçen Nisan’ın dördüncü gününde bir “saygınlık seli” kampanyası başlattı.

Cumhurbaşkanı Donald Trump, LNA Komutanı Khalifa Hifter’i telefonla aradı, ikincisinin terörle mücadeledeki çabalarına övgüde bulundu ve Libya’nın demokratik ve istikrarlı bir siyasi sisteme geçişi için ortak bir vizyondan bahsetti.

Türkiye, nisan ayının sonuna kadar halka açık bir çizgiye girdi; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin askeri destek de dahil olmak üzere Trablus’taki milislere verdiği desteği doğruladı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close