DünyaHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Le Monde: Türkiye, Erdoğan sonrası için hazırlanmaktadır…

Le Monde” Fransız gazetesi, Türkiye’nin Türkiye’nin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hazırlandığını söyleyerek, iktidardaki günlerinin, popülerliğini yitirmesi nedeniyle İstanbul’u ve birkaç büyük kenti kaybettikten sonra partisinin, taraftarlarının ve yandaşlarının terkinin ve kötüleşen ekonomik durumun ortadan kalkması nedeniyle ayrıldığını söylüyor. Hükümeti için ülkeyi kaplayan yolsuzluk.

Gazete, “Türkiye belki de Erdoğan sonrası” başlığı altında yayınlanan gazetede, Erdoğan ve partisinin “Adalet ve Kalkınma” partisindeki bölünmelerinin, aşırı otoriter rolü nedeniyle pek çok Türk tarafından reddedilmesine yol açtığını belirtti.

Belge, yirmi birinci yüzyılın en büyük şehirlerinden biri olan 16 milyon kişilik prestijli bir kent olan İstanbul’un, Başbakanlığa (2003-2014) ve daha sonra da cumhurbaşkanlığına başlamadan önce (1994-1998) belediye başkanlığının onuruna layık görülen İstanbul olduğunu belirtti. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri, siyasi sonunu ve Türkiye’deki Erdoğan dönemini yazdı.

Le Monde, İstanbul halkının 25 yıl sonra AKP yönetimini devirerek kentlerini kurtarmayı seçtiğini söyledi.

Gazete, İstanbul’un yıkımına katkıda bulunan Türk rejiminin kötü yönetime tabi olduğunu ve son yüzyılda kentin en güzel olduğunu belirttiğine dikkat çekti.

Fransız gazetesi, “Bu, Erdoğan’ın saltanatının son yılı gibi görünüyor” dedi. Fransız gazetesi, popülerliğini yitirmesi nedeniyle İstanbul’u ve bazı büyük şehirleri kaybettikten sonra partisinin, taraftarlarının, kendisini terk eden taraftarlarının, hükümetinin kötüleşen ekonomik durumunun ve ülkeyi sarsan yolsuzlukla karşı karşıya bıraktığını söyledi. .

Le Monde, Erdoğan’ın son yıllarda güç sistemini, kayınpederi Berat Al Bayrağ’a ekonomi bakanı olarak atayarak kendisine ve ailesine olan sadakatini veren otoriter, saldırgan ve aşiret partisi destekçisi haline getirdiğini de sözlerine ekledi.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close