DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Kurgusal geziler, binlerce dolar،،، Türkiye, Suriye paralı askerlerini Libya’ya böyle taşımaktadır…

Suriye’nin paralı askerlerin Türkiye’den Libya’ya transferi, Ankara’nın Haftar’ın güçlerine karşı ulusal uzlaşma hükümetini desteklemek için askeri müdahaleye karar vermesinden sonra sayılarını şimdiye kadar 3.600’den fazla kişiye ulaştırdı.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarında güçleri için Suriyeli savaşçılara güvenmiştir ve bu sefer deneyi Libya’da tekrarlamak üzeredir.

Gözlemevi başkanı Rami Abdel Rahman, El-Hurra’ya taşımacılık operasyonlarının detayları ve Fayez al-Sarraj başkanlığındaki El-Wefaq hükümetinin güçleriyle savaşan bu paralı askerleri alan kişiler hakkında konuştu.

Abdel-Rahman’a göre, “Ulusal Ordu” ve Levant hiziplerinin Lejyonu’nda yeni bir paralı asker partisi, Gaziantep’teki bir havaalanından İstanbul’a ve sonra Libya’ya giden özel uçaklar tarafından son saatlerde Libya’ya taşındı.

Transfer sahte iç hat uçuşları ile gerçekleştiğinden ve resmi sınırlardan geçiş, Uluslararası Mahkemenin konuyla ilgili bir soruşturma açmak istemesi durumunda gelişlerin kanıtını vermeyecek şekilde gerçekleşmemektedir.

Başbakan, “Trablus’a gelen asker sayısının şu ana kadar yaklaşık 2100 paralı askere ulaşırken, Türk kamplarına eğitim almak için gelenlerin sayısının Afrin ya da Fırat Kalkanı bölgelerindeki işe alım faaliyetlerine önemli ölçüde devam etmesiyle 1500’e ulaştığını da sözlerine ekledi.

Suriye Gözlemevi müdürü “Trablus’ta paralı asker alan taraflar, uluslararası kabul görmüş Libya hükümetindeki partilere ek olarak Selefi militan gruplardır.”

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close