DünyaEKONOMIHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Kongres, Türkiye’ye “geniş” yaptırımları yapmaya başlamaktadır…

WASHINGTONABD milletvekilleri Perşembe günü yaptığı açıklamada, kuzey Suriye’yi işgal etmesi için Türkiye’ye geniş yaptırımlar uygulamak ve Kürt bölgelerine saldırmak için bir tasarı hazırladıklarını söyledi.

Cumhuriyetçilerin işgal nedeniyle Türk yetkililere yaptırımlar getirmesine yol açan tasarı, Ankara’yı “Reuters” ajansı tarafından bildirildiği üzere “S-400” Rus füzesi sistemini aldıkları için cezalandırıyor.

Önde gelen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, tasarının iki taraflı destek alacağını öngördü.

Graham, Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, Kongre’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’la müttefik olan Kürt kuvvetlerine yaptığı saldırı için “çok yüksek bir bedel ödeyeceğini” söyledi.

Üst düzey senatör, ABD Başkanı Donald Trump’ın kuzey Suriye’den çekilme kararına itiraz ederek bu seçeneğin “felaket” olduğunu ve Türk işgaline yol açtığını söyledi.

Türkiye, Washington’la bir dereceye kadar koordinasyon yoluyla istila etmiş gibi görünüyordu Başkan Trump, hızlı bir şekilde duyurulmasının yolunu açtı ve Suriye’den askeri geri çekilmeyi takiben yönetiminin geri kalanına veya kongresine danışmadan yol açtı.

Türkiye tarafından bir hafta önce başlatılan saldırı, Suriye’de 300 bin kişinin yerinden edilmesinin ortasında yeni bir insani kriz yarattı, Kürt hapishanelerindeki binlerce DAEŞ militanının güvenlik endişelerini ve Trump’ın evinde yaşadığı siyasi krizleri gündeme getirdi.

Trump, ABD’nin 9 Ekim’de saldırısını başlattığı sırada ABD’yi sınırdan çektiği iddiasıyla Suriye’de iddia edilen İslam Devleti’nin sona ermesi mücadelesinde Washington’un kilit ortağı olan Kürt savaşçıları bırakmakla suçlandı.

Yerel iki partili baskıyla karşı karşıya kalan Trump, Türk yetkililere yaptırım uygulamak zorunda kaldı, ancak ABD’li milletvekilleri yaptırımları yetersiz gördü.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close