DünyaEKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Kıbrıs, Türkiye’den sondaj gemisi “Manhat” bölgesine gönderilmesi, büyük yalnış olduğunu görmektedir…

Türkiye, Kıbrıslı yetkililerin zaten İtalyan ve Fransız şirketlerine arama hakkı verdiği Güney Kıbrıs’ın sularına bir keşif gemisi gönderdi.

Kesin ifadesiyle, Kıbrıs cumhurbaşkanlığı Türkiye’yi “taç döneminden zorbalık taktiklerine” başvurmakla suçladı ve Türkiye’yi varlıklarını bölgeden çekmeye çağırdı.

“Bu yeni provokasyon, Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerini durdurması için AB ve uluslararası toplumdan tekrarlanan çağrılara karşı çıkmasının bir örneğidir” dedi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye’yi, denizcilik alanındaki doğal kaynaklarını araştırmak ve kullanmak için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemen haklarına saygı duymaya çağırdı.

“Bu, uluslararası meşruiyetten hızla ve geri dönüşü olmayan bir şekilde ayrılmayı seçen, dolayısıyla Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarı tehlikeye atan Ankara’nın kışkırtıcı ve agresif davranışının bir başka kanıtı.” Dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi Çarşamba günü, Türkiye’nin Lefkoşa’ya açık deniz petrol ve doğalgaz arama izni verilen bir bölgeye bir sondaj gemisi göndermesinin Ankara’nın egemen ada hakları ihlalleri olarak adlandırdığı şeyin “keskin bir tırmanışı” olduğunu söyledi.

Yaoz sondaj gemisi, cuma sabahı Kıbrıs’ın güneybatısındaki 51 deniz mili durdu

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close