DünyaHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Fırat’ın Doğusu، ABD ve Türk bayrakları yakılmaktadır…

ABD kuvvetlerinin ve Türk ordusunun ortak hareketi Suriye adasında devriye geziyor, Suriye ve ABD’nin bayraklarının yakıldığı protesto ve popüler bir red ve oturma dalgası olan Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ediyor.

Sözde “güvenli bölge” projesi çerçevesinde ABD-Türk ortak devriyelerinin başlamasıyla birlikte, Cezire bölgesinin farklı mezheplerinden aydınlar, politikacılar ve Suriyeli Arap kabilelerin saygınları, El-Hasak ilindeki Qamishli kentinde, El-Hasak ilindeki bu sömürge projesini hedef alarak, Şeref Suresi’nin hedefini reddetti.


Qishishli’nin oğullarının katıldığı Suriye Komünist Partisi’nin mantık komitesinin çağırdığı oturma, sözde “güvenli alan” projesinin Fırat’ın doğusundaki bölgelerin ve halkların kategorik popüler reddinin bir ifadesidir.

Protestocular, Türk-Amerikan projesini Suriye topraklarının iğrenç bir Türk işgali ve egemenliğinin sert bir ihlali olarak gördüler. Suriyeli ada doğada zengin, Altı zırhlı araçtan oluşan askeri devriye, Amerikan üssünü Amerikan sınırındaki Al-Hasakah’ın kuzeyinde Ras el-Ain’ın batısındaki Amerikan Tel Arqam köyünde bıraktı. Mahalleler, Ras Al Ain’ın doğusundaki Ein Kabrit köyüne girdi.


ABD-Kürt askeri devriyesinin Hasakah kırsalındaki operasyonu, türler arasında yapılan anlaşmanın ikinci aşamasının bir parçası olarak, Rakka Valiliği’nin kuzeyindeki Tal Abyad kırsalında türünün ilki olan bir başka askeri devriyenin (ABD-Türk) gerçekleştirilmesiyle aynı zamana denk geldi.

Bunlar arasında, SDF’nin örgütlenmesi için ağır makinelerin ve silahların çekilmesi ve Ras Al Ain ve Tal Abyad şehirleri arasında 88 km uzunluğa ve 20 km derinliğe kadar bütün sınır şeridindeki tahkimatların doldurulması vardı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close