DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Erdoğan’nın kuzey Suriye’de nüfusunu ölmesini istediği ortaya gelmektedir…

Pazartesi günü Suriye Demokratik Güçleri (Suriye Demokratik Güçleri), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Suriye’nin kuzey bölgesi halkını Ankara’nın ilan ettiği güvenli bölgedeki Türk askeri operasyonu ile yerinden etmekle suçlamakla suçladı.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDF), Erdoğan’ın “kuzey Suriye nüfusunu değiştirmeyi ve istikrarlı ve güvenli bölgeyi bir çatışma ve kalıcı savaş bölgesi haline getirmeyi” hedeflediğini söyledi.

Tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve Tel Abyad ile Sirknaih bölgeleri arasındaki askeri tahkimatı kaldırdığını ve bölgeden askerlerini ve ağır silahlarını geri çektiğini söyledi.

SDF, beş yıl içinde 11.000 ölümden fedakarlık yaptığını ve herhangi bir Türk saldırısının İD ile savaşmak için uluslararası çabaları aşındıracağı konusunda uyardı.

Bölgedeki uzun vadeli bir savaşın Suriye’yi kalıcı bir çatışma bölgesi yapacağını söyledi, Pazar günü yapılan SDG, uluslararası topluma, Türkiye’nin kontrol alanlarına saldırı başlatmasını engellemek için müdahale etmeye çağırdı ve herhangi bir Türk saldırısını tümüyle savaşa dönüştürmekle tehdit etti.

Bir bildiride, SDF uluslararası topluluğa tüm kurumlarıyla birlikte, “bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehdit eden herhangi bir saldırganlığı” önlemek için Türkiye’ye baskı yapma çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği ve Suriye’deki uluslararası koalisyon da dahil olmak üzere aktörleri, Türk tehdidini ve tehlikesini azaltacak pozisyonlarda bulunmaya çağırdı.

Ancak, kuzeydoğu Suriye’deki bölgesini savunmak için “sınırlandırılmamış (Türk) herhangi bir saldırıyı tamamen savaşa çevirme konusunda tereddüt etmeyeceğini” söyledi.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close