DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Erdoğan ve Libya bataklığı .. önünde “Komuşular” ve arkasındaki deniz engeli ortaya çıkar…

Libya civarında artık Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu Arap ülkesine askeri müdahalesini destekleyen, askeri planlarını büyük bir engelin önüne ve tek ve tehlikeli bir çıkışa sokan milislere bağımlı bir hükümeti desteklemek için hiçbir ülkesi yok.

Erdoğan’ın Libya’ya askeri müdahalenin önünü açma girişimine en son yanıt, diplomatik sağlığını iyileştirmeye başlayan ve iç işlerini düzenledikten sonra dışişleri ile ilgilenen Cezayir’den geldi.

Cezayir’in “türü ne olursa olsun” müdahale etmeyi reddetme pozisyonu, bu sözleri Türkiye Dışişleri Bakanı Mevleud Chawishoğlu alırken söyleyen Cezayir Cumhurbaşkanı Abdel Majid Tabun’dan geldi.

Taboun, resmi APS haber ajansının yaptığı açıklamada, “Libya topraklarındaki yabancı askeri müdahaleler de dahil olmak üzere durumun tüm yönleriyle ilgili derinlemesine bir analizden sonra, iki partinin atmosferi daha da bozacak herhangi bir pratik önlemden kaçınmaya karar verdiklerini” söyledi.

Ertesi gün, Çarşamba günü, Tabuun Libya Başbakanı Fayez al-Sarraj’ı kabul etti ve Cezayir Ajansı’na göre Libya’da “herhangi bir yabancı müdahalenin dışında” siyasi bir çözümün yollarını tartıştı.

Perşembe günü Cezayir, Dışişleri Bakanı Sabri Boukadoum aracılığıyla Libya’ya askeri müdahaleyi reddettiğini doğruladı ve ülkedeki silah ambargosuna saygı gösterilmesini istedi.

Acil ihtiyaç
Bu, Cezayir’in topraklarını, özellikle Libya Ulusal Ordusu’nun başkent Trablus üzerindeki hava ambargosu alanını artırdığı için Libya’daki Türk askeri müdahalesi için bir köprü olarak kullanmayı kabul etmeyeceği anlamına geliyor.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close