HaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Erdoğan, “güvenli bölge” adının altında, Suriyeli mültecileri kurban olarak almaktadır…

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Ankara’ya ve Washington’un orada “en kısa sürede güvenli bir bölge kurması gerektiğini” belirterek Suriye’nin kuzeyinden “yeni bir göç dalgasına dayanamayacağını” söyledi.

Erdoğan, geçen hafta ülkesinin ev sahipliği yaptığı 3.6 milyon Suriyeli mültecinin bir milyonunu Suriye’nin kuzeyindeki planlanan güvenli bölgeye geri vermek istediğini söyledi.

İki NATO ülkesi kuzeydoğu Suriye’de Türkiye’nin güney sınırında güvenli bir bölge kurmayı ve bölgedeki Kürt YPG militanlarını ihraç etmeyi kabul etti.

Pazar günü Türk ve ABD kuvvetleri, bölgedeki ilk ortak kara askeri devriyesini gerçekleştirdi.

Salı günü, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Caoşo luل lu Washington ‘u “güvenli bir bölge” kurma anlaşmasının uygulanmasını engellemekle suçladı.


Ülkesinin ABD ile çalışmak istediğini, “ancak bölgeyi YPG savaşçılarından boşaltmak için kendi başına çalışmaya hazır olduğunu” söyledi.

“Evet, bazı ortak devriyeler var, ancak bunun dışında atılan veya atılan adımların sadece biçimlendirici adım olduğu” dedi.

“ABD’nin bir bozulma dönemine girdiğine ve Türkiye’nin bu bozulma sürecine alışmasını sağladığına inanıyoruz” dedi.

YPG Suriye’de DAEŞ’e karşı mücadelede kilit bir ABD müttefikiyken, Ankara bunu bir “terör örgütü” olarak sınıflandırıyor.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close