EKONOMIHaberMULTIMEDYAPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Erdoğan, en az 142 gazeteyi kapattı

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününde gazeteci örgütlerinden Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan, “medya organlarının sayısı artarken, Türkiye’de 166 gazeteci cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak tutuluyor.” İfadelerini verdi.

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 157’nci sırada bulunuyor. Türkiye’deki ‘basın özgürlüğünü’ değerlendiren gazeteci örgütlerinden Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan, medya organlarının sayısı artarken, içeriğinin tek tipleştiğini, gazetecilerin medya patronlarının ve iktidarların baskısı altına girdiğini dile getirdi ve “Dünya medyası bağımlı medya oldu. Gazeteciler özgür değilse kimse özgür değil” konuşmasında bulunuyor. Boltan, “Türkiye’de 166 gazeteci cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak tutuluyor” ifadelerini verdi

Medyada en fazla tahribatın Türkiye’de yaşandığını belirten Boltan, “Dava açılmamış muhalif gazeteci kalmadı. Devlet medyası dışında tüm muhalif medya ve çalışanları bir bütün devletin ve iktidarın çeşitli baskı ve sindirme aygıtlarıyla etkisiz hale getirildi” konuşmasında bulundu. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ise basın çalışanları üzerindeki baskılara dikkat çekerek, kendi verilerine göre Türkiye’de 142 gazetecinin tutuklu olduğunu aktardı. “Türkiye 2018 yılında da 180 ülke arasında 157’nci sırada yer almıştı. Sahadaki gazetecilik koşulları her geçen gün zorlaşıyor. İleri demokrasi iddiasında bulunan iktidar partisinin alnının ortasında bir utanç vesikasıdır. AKP iktidarı her zaman bu tablolarla, muhalif basın üzerindeki baskı ve sindirme operasyonlarıyla hatırlanacaktır.”Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla hazırladığı rapora göre cezaevindeki tutuklu gazetecilerden 14’ü kadın.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close