DünyaEKONOMIHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Doğal Gaz için.. Türkiye kendisini satıp, kuzey Kıbrıs’ta bir askeri üs kurmayı hedeflemektedir…

İktidar partisine yakın “Yeni afak” gazetesi, Türk ordusunun hızlı bir şekilde “Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nde” bir askeri askeri üs kurmayı planladığını ve Ankara’nın Akdeniz’deki çıkarlarını korumayı planladığını söyledi. Yunan makamlarının provokasyonu düşündüğü.

Gazete, geçen Salı günü, Türkiye’nin de kuzey Kıbrıs’taki Türk askeri uçakları tarafından kullanılan hava üssü “Gitit Kalesi” nin (Gititkala) çalışmalarına devam etme olasılığını düşünüyordu.

Kıbrıs Rumları darbe girişimine cevaben Kıbrıs Türk askeri müdahalesi sonrasında 1974’te bölünmüş, Türk birlikleri 21 Haziran 1974’te kuzey Kıbrıs’a girmiş ve topraklarının% 37’sini işgal etmiştir.

1983 yılında Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşu ilan edildi, Kıbrıs adasının kuzey kesiminde, ağırlıklı olarak Türk nüfusu ile yer aldı, Kıbrıs adasının bu kısmı bağımsız bir devlet olarak yönetilmesine rağmen, hiçbir devlet ya da uluslararası kurum bağımsızlığını tanımıyor Türkiye, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti dış ilişkilerde arabuluculuk yapar ve Cumhuriyet ekonomisi, Türkiye para biriminin resmi para birimi olarak kullanıldığı Türkiye ekonomisine tamamen bağlanır.

Kıbrıs’ın yeniden birleşme konusundaki müzakereleri iki yıl ara verdikten sonra Şubat 2014’te yeniden başladı. Ancak, sekiz Türk askerinin Temmuz 2016’da Yunanistan’a kaçması sonrasında, yetkililer tarafından başarısız bir darbe girişiminden sonra sürdürülme korkusuyla Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler kötüleşti.

Yunanistan’ın Kathmarini gazetesi Çarşamba günkü baskısında, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ta uluslararası alanda tanınmayan bir deniz üssü inşa etme planlarını duyurduğunun Kıbrıs ihtilafını çözme çabalarına zarar verebileceğini söyledi.

Analistler, eğer hareket doğrulanırsa, Kıbrıs sorununu çözme ve çözme çabalarına zarar vereceğini söyledi.

Gazete, kuralın gerekli olduğunu söyledi çünkü İngiltere, ABD, İspanya, İtalya, Kanada, Danimarka, Portekiz, Belçika, Almanya ve Yunanistan gibi diğer ülkeler Suriye’deki savaşı Orta Doğu’daki varlığını sürdürmek için bir bahane olarak kullanıyor.

Daha önce, Kıbrıs Rum Kesimi Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorununun çözülmesinin Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra AB’ye ve enerji kaynaklarına katılım umutlarına katkıda bulunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Nikos, “Kıbrıslı Türklerle yapıcı bir diyaloga girme konusundaki hazırlığımızın ve kararlılığımızın yanı sıra, Kıbrıs Cumhuriyeti için tam bağımsızlık ve egemenliği güvence altına alacak bir çözüm sağlamak için Türkiye ile bir ön görüşme yapmaya hazırız” dedi.

Akdeniz’de bir gaz arama gemisine sahip olan Mısır, daha önce Türkiye’yi, bölgedeki gaz aramalarına izin verecek olan deniz sınırını sınırlamak için Kıbrıs’la yaptığı anlaşma çerçevesinde, Doğu Akdeniz’deki ekonomik haklarından taviz vermemesi konusunda uyarmıştı.

Türkiye, Mısır ve Kıbrıs arasındaki 2013 anlaşmasına itiraz ederken, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlutoğlu, Türkiye’nin yakın zamanda Doğu Akdeniz’de keşif çalışmalarına başlamayı planladığını açıkladı.

Yunanlı Rumlar Kathimerini ile yaptığı röportajda Kıbrıslı Rumları “doğu Akdeniz’de tek taraflı petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri yürütmek” ile suçladı.

Açıkçası, Türkiye, Doğu Akdeniz’in sularında bir yer bulmak için Kıbrıs krizinden yararlanmaya çalışıyor.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close