DünyaHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Çek cumhurbaşkanı Türkiye’yi teröristlerle güçlü ilişkiler kurmakla kanıtlamaktadır…

Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman Türkiye’yi kuzeydoğu Suriye’ye saldırmasında teröristlerle işbirliği yapmak ve savaş suçları işlemekle suçladı.

Çek cumhurbaşkanı Barandov Perşembe günü yaptığı açıklamada, “(Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan Kürtlerin terörist olduğunu söyledi. Kesinlikle katılmıyorum.” Dedi.

Milosz Zeman, “Aksine, Kürtlere saldıran ve bu Kürt siyasetçinin cinayeti gibi bu vahşi suçları işleyenlerin terörist olup olmadığını merak ediyorum” dedi.

Zeman, 9 Ekim’de Ankara’da başlatılan askeri operasyon sırasında YPG’yi sınırlarından korumak için Türk yanlısı savaşçılar tarafından idam edildiğinden şüphelenilen Suriyeli Kürt siyasetçi Hefrin Khalaf’ın tasfiyesi anlamına geliyordu.

Zeman, Türkiye’nin “İslami eğilim ve şu anda kuzeydoğu Suriye’de tanık olduğumuz kanlı aşırılıkçılıkla” yakın ilişkiler kurduğunu söyledi.

“Bence Türkiye’nin savaş suçu işlediğini düşünüyorum ve bence her durumda en azından Avrupa Birliği üyesi olmamalı.”, Çek Cumhuriyeti, bazı Avrupa ülkeleri gibi, Türkiye’ye silah ihraç etmeyi durdurdu ve milletvekilleri, Türkiye’nin Suriye’ye saldırısını uluslararası hukuka aykırı olarak nitelendirdi.

Zeman, ABD’de ve Kürtlerin Avrupa Birliği’nde “ihanet” dediği şeyi DAEŞ’in örgütlenmesinde her iki tarafa da yardım etti.

“IŞİD’e karşı mücadelede ihtiyaç duyduğumuzda onları onurlandırdık ve şimdi de onları terk ettik.”

Türkiye, Kürtlerin sınır bölgesinden çekilmesini ve “güvenli bir bölgeye” dönmesini sağlamak için ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yaptığı anlaşma sonrasında Suriye’deki askeri operasyonunun 120 saatlik askıya alındığını açıkladı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close