DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Berlin Zirvesi’nin sonuçları,,, Erdoğan “ciddi bir yenilgi” almaktadır…

Libya krizine ilişkin Berlin Zirvesi’nin sona ermesi ve Libya’daki çatışmaya karışan en önemli ülkelerin liderleri ile birlikte, Türkiye’ye silah ambargosuna saygı gösterme ve iç işlerine müdahale etmeme konusundaki kararlılıklarını teyit eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya’daki planlarına karşı “korkunç bir yenilgi” aldı.

Uluslararası konferansın sona ermesiyle Türkiye, Ankara’nın istediklerinin tamamen zıt sonuçlara ulaşmasının ardından uluslararası toplumla karşı karşıya.

Uluslararası Libya konferansı sırasında Türkiye, uluslararası toplantılar yoluyla, Libya topraklarını parçalayan çatışmadaki yerini temizlemek için sert eleştirilere maruz kaldı.Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’dan Libya’ya “paralı asker” göndermekten vazgeçmesini istedi.

Bu, Türklerin uluslararası toplanmayı öngördüğü ve binlerce paralıyı Libya topraklarına seferber etmek, savaşmak ve Türk niyeti belirleyiciymiş gibi güç dengesini değiştirmek için harekete geçirdi, çünkü konferans sonuçları beklentilerin tavanına çıkmayacaktı.

Türkiye, Libya’yı başarısız bir devlete dönüştürmeye çalışıyor ve bu nedenle, özellikle doğal kaynakların değerli bir madeni ve Afrika’ya önemli bir ekonomik kapı olduğu için, tüm eklemlerine girişi kolaylaştırıyor.

Ankara, savaş alanında büyük bir pay alarak, sonuçları ne olursa olsun, herhangi bir sonuçta nihai söz sahibi olacağını garanti eder.

Daha önce, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Libya’nın başkenti Trablus’a gelen Suriye askerlerinin sayısının 2.400’e yükseldiğini açıkladı.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close