DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Ankara Trablus milislerine yeni paralı asker ve silah grupları göndermektedir…

Medya kaynakları, Türkiye’nin Trablus’taki Libya Ulusal Ordusu ile savaşan uzlaşma hükümetini desteklemek için Çarşamba günü askerlerini ve paralı askerlerini indirmeye başladığını bildirdi.

Al-Arabiya TV muhabirine göre “Gaziantep” ve “Qediz” isimlerini taşıyan iki savaş gemisinin Trablus limanına yanaştığını ve caydırıcı milislerin ve sarkaçın iniş operasyonunu güvence altına aldığını bildirdi.

Medya kaynakları, iki gemiye eşlik eden bir kargo gemisinin, Trablus’taki Maitika Hava Kuvvetleri Üssü’ne taşınmadan önce tankları, askeri kamyonları ve ekipmanları, Al-Saraj kazanan hükümetin kuvvetleri tarafından sıkı güvenlik altına alındığını belirtti.

Bu iniş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın militanları silah ve paralı askerlerle desteklemeyi bırakmayı ve Libya içişlerine müdahale etmemeyi taahhüt ettiği Berlin konferansının çıktılarına tamamen karşı çıkıyor.

Suriye medya kaynakları, Türkiye’nin yeni paralı asker gruplarının gelişiyle Trablus’taki aşırılık yanlı milisleri desteklemek için yüzlerce Suriyeli savaşçıyı nakletmeye devam ettiğini doğruladı.

Raporlar, Türk vatandaşlığı tarafından ikna edildikten sonra Türkiye’nin gönderdiği paralı askerlerin yaşlarının ve ayda iki bin dolar olduğunu, Ankara’nın son yıllarda Suriye’de benimsediği savaş ticaretine benzer operasyonlarda 17 ila 30 yıl arasında değiştiğini gösteriyor.

Medya raporları, uçakların sahte iç hat uçuşları şeklinde gittiğini ve uçuş listesine dahil edilmediğini ve resmi sınırlardan geçmediğini, böylece Uluslararası Mahkemenin konuyla ilgili bir soruşturma açmak istemesi durumunda yolcuların kimliklerinin teyit edilmediğini belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi geçtiğimiz hafta Trablus’a taşınan Suriyeli paralı askerlerin sayısının arttığını bildirdi.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close