DünyaEKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Akdeniz’de Türk tırmanışının olduğu için, “üçlü” kınama ortaya gelmektedir…

Salı günü Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs liderleri Türkiye’nin uluslararası ekonomik bölgedeki Kıbrıs ve karasularındaki eylemlerini uluslararası hukuka aykırı olarak ve uluslararası hukuka uygun olarak ayrılmış denizcilik alanlarında yasadışı keşifler yapma girişimleri nedeniyle kınadılar.

Kahire’deki Üçlü İşbirliği Zirvesi’nin 7. oturumunda yapılan görüşmelerden sonra yapılan ortak açıklamada, üç lider, Akdeniz’in doğu kısmındaki deniz alanlarındaki mevcut yükseliş ve Akdeniz’deki güvenlik, istikrar ve barışı tehdit eden bölgedeki artan askeri varlığa ilişkin endişelerini dile getirdi. .

Her bir Devletin denizcilik alanlarındaki egemenliğine ve egemen haklarına uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesine uygun olarak saygı gösterilmesinin önemini vurguladı ve tüm yasadışı arama faaliyetlerinin derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Ayrıca, Yunan ulusal hava sahasının ve karasularının, uluslararası hukuka aykırı olan Ege Denizi’ndeki ihlalini kınadılar.

Liderler, doğal gazın keşfi ve nakliyesinde işbirliğini arttırma isteğini bir dizi ilgili anlaşma yoluyla dile getirerek, hidrokarbon rezervlerinin keşfedilmesinin bölgedeki istikrar ve refah için bir katalizör olacağını vurguladılar.

Bu bağlamda, Kahire’de bulunacak olan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kurulmasının, gaz politikalarını koordine etmek.

Doğu Akdeniz’de istikrarın merkezinde yer alan enerji sektörünü ve sürdürülebilir kalkınmayı uyumlu hale getirmek için önemli bir mekanizma olarak ilan edilmesini memnuniyetle karşıladılar.

Doğu Akdeniz Gaz Forumunu bölgesel bir kuruluş seviyesine yükseltmek için istişareleri yoğunlaştırmak.

Bu bağlamda, Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan arasında bir elektrik şebekesi kurmayı amaçlayan, Mısır Elektrik Holding Şirketi ile Avrupa-Afrika Arabağlantı Şirketi arasındaki 22 Mayıs 2019 tarihinde imzalanan anlaşmanın imzalanmasını memnuniyetle karşıladılar.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close