EKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Adalet ve Kalkınmanın Yolsuzluğu: Hükümet’in otomobili, 1 km mesafeye kadar 42 bin dolar yakıt harcadı…

İstanbul belediyesindeki bir devlet aracı, bir kilometreden daha fazla bir süredir resmi görevde bulunmamakla birlikte, yılda 42.000 litre yakıt tüketmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu İstatistikleri, 17 yıl boyunca iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kontrolünde olan İstanbul belediyesinde yeni bir yolsuzluk dosyası ortaya çıkardı ve resmi veriler, İstanbul Belediyesi Su ve Sanitasyon Dairesine ait bir arabanın, bir yıl içinde kesilmesine rağmen, bir yılda 42 bin 794 dolar tüketdiğini doğruladı.

Sadece bir kilometre.
Ajansın verileri, İstanbul Su ve Kanalizasyon Dairesi incelendikten sonra, araçların kullanımını izlemek için hiçbir takip sistemi olmadığını söyleyerek geldi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün 2017 yılı en son düzenleyici raporu, İstatistik Kurumu’nun yıl boyunca binlerce kilometre yol kat eden otomobillerin resmi görevlerde kullanılıp kullanılmadığını araştıramadığını ortaya koydu.

İstatistik Kurumu, hafif ticari araçların ve belediyenin sahip olduğu ve kiraladığı araçların tüketiminin 100 kilometrede 20 ve 63 litre mazara ulaştığını ve bunun çok yüksek olduğunu belirtti.

İstatistik Kurumu, raporunda, yüksek yakıt tüketiminin nedenlerini inceleme gereğinin altını çizdi, ancak araç üreticileri ortalama tüketimi 100 kilometrede 4-5 litre düzeyinde belirliyor.


İstatistiki Otorite raporunda, bazı otomobillerin resmi otomobiller listesine dahil edilmediğini ve İstanbul’daki Su ve Sanitasyon Dairesi için kiraya verildiğini, kurumdaki bir yetkili kurumun kurumun düzenlemelerine aykırı olarak bankadan bir lüks otomobil için bir yetkili kiracı kiraladığını ispatladı.

Son zamanlarda, muhalif saflardan gelen Akram İmamoğlu başkanlığındaki İstanbul belediyesi, Yeni Kabi bölgesindeki İstanbul belediyesine duyulan ihtiyacı aşan birçok otomobilden vazgeçme kararı aldı ve Erdoğan partisinin yönetimi altında İstanbul belediyesine olan devasa atıkları ortaya çıkardı.

Akram İmamoğlu’nun İstanbul belediyesinin arşivlerinde ve kitaplarında yaptığı incelemelerde, Türk Cumhurbaşkanının kayınbiraderi Nuri Albayrak’ın kardeşi işadamı Adam Altunsoi’nin, Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi olan Adam Altunsoi’nin, sekiz yılda (2011’de başlayarak) İstanbul belediyesinden 212 ihale aldığını ortaya koydu.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close