DünyaHaberHAYATPOLITIKASAVUNMATÜRKIYE

Washington Ankara’yı F-35’in dışına çıkarıp, NATO’dan kovulmaya hazırlanmaktadır…

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şimdi çekiçle örs arasında ve ülkesi, ABD’nin doğuya yaptığı bu askeri yaklaşımın uyarıları olmasına rağmen Rus S-400 füze savunma paketini tamamlama konusundaki inatçı ısrarının tadını çıkarmaya başladı.
Resmi olarak, Washington Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ankara’nın 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihindeki benzeri görülmemiş krizi pekiştirecek olan F-35 avcı uçağı programına katılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Beyaz Saray, geçen Cuma günü Ankara’nın Rus sistemine girmesinden sonraki ilk resmi açıklamada, Rus silah sistemi Erdoğan’ın kabul edilme sürecini kınadı ve “Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemini satın alma kararı, F-35 savaş programına katılımını sürdürmeyi imkansız kılıyor” dedi.

“F-35, ileri savaşçıların yeteneklerini kullanmak için istihbarat toplayacak bir Rus platformuyla bir arada bulunamıyor” dedi. S-400 füzelerinin kabulü tüm NATO müttefikleri tarafından yapılan düzenlemelerden uzak durma taahhütlerini baltalıyor Rus ve Türkiye ile NATO arasındaki ortak çalışma üzerinde zararlı bir etkisi olacak. “

Pentagon’un bugünkü kararından sonra, Erdoğan rejimi ağır askeri, stratejik ve ekonomik kayıplara maruz kalacak, F-35 savaş jetleri, Türk hava filosunun modernizasyonu ve Yunan mevkidaşına üstünlük sağlamanın en iyi alternatifi idi.

Bu savaşçıların üretimi, teknik ortaklıklar ve uzmanlığın değiş tokuşunun yanı sıra, Türk kadroları için onlarca iş sağladı; Türkiye, şirketleri ile bazı ileri teknolojilerin Türk kurumlarına devredilmesine katkıda bulunan bazı Amerikan ve diğer Batılı şirketler arasındaki ikili anlaşmalar yoluyla büyük ölçüde yararlanıyor.

Erdoğan’ın inatçılığının bir sonucu olarak, vergi F-35 ve F-135 Amerika’nın geliştirilmesinde veya yapımında görev alan 8 Türk şirket tarafından ödenecek: Alp Air, Ayash, Fokker Elmo, Havelsen, Cali Aviation, Havadan yere havadaki vericiler ve alternatif görev adaptörleri dahil olmak üzere uçağın kendi lifi.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close