HaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türkiye, dünyadaki medya profesyonelleri için en büyük cezaevidir…

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz 2016 darbesini düzenlemeyi, uygulamayı ve yönetmeyi başardı; bu da, bir rejim aleyhine taciz, tutuklama ve tutuklama kampanyasıyla sonuçlandı.

Türkiye hükümeti, 20 Temmuz 2016 – 19 arasında 6 haber ajansı, 53 gazete, 20 dergi, 37 radyo istasyonu, 34 televizyon istasyonu, 29 yayınevi ve dağıtım ve dağıtım şirketi dahil olmak üzere “yasadışı” düzinelerce önemli medyayı kapattı. Acil durum kararnamesi uyarınca Temmuz 2018, Temmuz 2016 ortasındaki darbeden sonra Erdoğan tarafından ilan edildi.


19 Temmuz’da yayınlanan Stokholm Özgürlükler Merkezi’nin raporuna göre, Türk hükümeti, şüpheli kanıtlara dayanan terör propagandasının yayınlanması, binlerce gazeteciye yönelik taciz ve yıldırma, mahkemelerde yargılanma ve yargılanma sürecinin reddedilmesi gibi sayısız sahte suçlamada bulundu. Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrolü altındaydı.

Raporda, Erdoğan hükümetinin basın özgürlüğünün bastırılmasının yüzlerce gazetecinin Türkiye’den kaçmasına veya gözaltına alınmasına veya zorlanmasına yol açtığını, binlerce gazetecinin ve medya işçisinin medyanın yasadışı olarak ele geçirilmesi ve kapatılmasından dolayı işlerini kaybettiğini ekledi.


18 Ekim 2015’te, Türkiye’nin üçüncü büyük medya kuruluşu olan hükümeti, iki televizyon ağı, iki günlük gazete ve bir radyo istasyonundan oluşan bir medya grubu da dahil olmak üzere 22 şirketli Koza Abec Holding’e el koydu.

Rapora göre, Erdoğan hükümetinin şirketlerin yöneticilerini ataması ve medya kuruluşunun ağızlığa dönüştürmesi.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close