EKONOMIHaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Türk yetkililer yolsuzluk ve düşük ücretlere karşı protesto yapmakla tehdit etmektedir..

Özel Maden’deki binlerce madenci ve Türkiye’nin nane ve pul ofisi Çarşamba günü greve hazır olduklarını açıkladı.

Türk sendikaları birliği, Cumhurbaşkanı Ergun Atalay tarafından imzalanan ve çalışma grev kararının, toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki maaş ve ücretleri belirlemediği hükümetle yapılan görüşmelerden sonra geldiğini açıkladığı bir bildiri yayınladı.


Atalay, 19 Ağustos’ta hükümetin her iki tarafında yaklaşık 30.000 işçinin greve gireceği konusunda uyarmıştı. 9 Temmuz’da bir basın toplantısı düzenledi ve AKP hükümetiyle kamu sektörü kurumlarındaki işçilerin ücretlerini belirlemek üzere yapılan toplantılar hakkında yorum yaparak, hükümetin maaşlardaki% 5’lik küçük artışını eleştirerek 17 yaşından küçük olmamasını vurguladı. Belirtilen enflasyon oranlarına göre.


Atalay, basın toplantısında bir grev örgütlemekle tehdit etti. “Ya hükümetin teklifine katılıyoruz ya da grev yapıyoruz, başka bir seçenek yok” dedi.

Atalay, “Bu yasal bir işlem” dedi Atalai, “Amacımız, iş yerlerimizde iş bırakarak başımızı belaya sokmak değil, haklarımızı almaktır. “Dedi.

Ortak bir hareketle, Türkiye basın işçileri sendikası, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Damgalama ve Damgalama Genel Müdürlüğü’ndeki grev kararının bir kopyasını askıya aldı.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti, vatandaşlara ve Türk sokağına ekonomik kalkınma ve refah sağlamak için ilham vermeye çalıştı ve bu yılın başında asgari ücreti yükselterek 2020 TL’yi buldu, ancak sektördeki işçi sendikasının Türkiye’de açlık sınırının LE 2.434’e ulaştığını belirledi.

Geçtiğimiz yıldan itibaren asgari ücretten daha yüksek bir açlık sınırı olmakla birlikte, enflasyon oranının iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetlerinden 2003’ten bu yana geçen 16 yıl içinde yaklaşık% 347.8 oranında arttığına dikkat çekti.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close