DünyaEKONOMIHaberHAYATPOLITIKA

“Tameem’in şüpheli hediyeleri” Washington’da ortaya çıktı…

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’da cömert bir akşam yemeğiyle Washington’daki Katar Emir’i selamladığında, konuk listesinde küçük Körfez eyaletinde şubeleri bulunan altı ABD üniversitesinden biri olan Georgetown Üniversitesi’nin başkanı yer aldı.

Ancak Donald Trump, konuklarının önünde durup ABD’ye yaptığı büyük yatırım için Katar’a övgüde olsa bile, ABD Eğitim Bakanlığı, Katar’daki Georgetown, Texas A & M, Cornell ve Rutgers üniversitelerinin finansmanını sessizce araştırıyordu.

Bakanlık, üniversitelerin Associated Press tarafından elde edilen mektuplara göre, federal yetkilileri “yabancı kaynaklardan gelen hediyeler ve sözleşmeler” konusunda federal yetkililere bildirmediklerini belirtti.

ABD Eğitim Bakanlığı araştırmacıları, üniversitelerden, her bir üniversite için belirli ülkelerle birlikte, yıllar içinde yabancı ve yabancı kaynaklar hakkında bilgi sağlamalarını ister.

İlgili üniversitelere hitap eden dört mektupta, yalnızca iki ülke ortaya çıkıyor; Çin ile akademik bağları, ABD ile olan ticaret savaşının ortasında ve terörizmin finansmanında yer alan Katar’da gerginlik kaynağı haline geldi.

Bakanlık, Katar’a olan ilgisini açıklamadı ve haberler hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak 3 Temmuz’da Amerikan Eğitim Konseyi’nin, düzinelerce üniversite başkanını temsil eden 3 Temmuz’daki yazısında, en büyük endişesinin “güvenlik, akademik özgürlük ve yabancı fonlarla ilgili diğer endişeler” olduğunu belirtti.

Ayrıca, diğer iki grup, Zakur Hukuk Enstitüsü ve Teksas A & M Üniversitesi Yargı İzleme Örgütü, Katar’dan aldıkları finansmanla ilgili daha fazla ayrıntı için bastırdı. Doha’daki Amerikan Üniversiteleri.

Geçtiğimiz yıl, Katar Vakfı avukatları, Texas A & M Üniversitesi’nin Katar’dan “ticari sırlar” düştükleri ve ifşa edilmelerinin haksız bir avantaj sağlayabileceği gerekçesiyle Katar’dan bağış kayıtları çıkarmasını önlemek için Teksas’ta bir dava açtılar.

Ancak Zakur Hukuk Enstitüsü talebe karşı çıkıyor, mahkeme hala beklemede.
Trump, Katarlı bir eleştirmendi ve onu 2017 yılında “çok üst düzey bir terör finansmanı” olarak nitelendirecek kadar ileri gitti.

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close