HaberHAYATPOLITIKATÜRKIYE

Mısır desteğinden sonra .. Yunanistan Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki ihlallerini ifşa etti

Yeni bir Türk diplomasisinin başarısızlığında, yeni seçilen Yunan hükümeti, Türkiye’nin Kıbrıs’ın toprak sularındaki gazın “yasadışı” olarak nitelendirildiğini açıklayan Türk türbülansının tamamen kınandığını onayladı. .

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dindias, Mısırlı meslektaşı Sameh Shukri ile Salı günü Atina’da yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin uluslararası hukuka meydan okuyan yasadışı eylemleri bölgedeki güvenliği tehdit ediyor.” Dedi.

Kıbrıs, güney kıyılarındaki alanlarda doğal gaz keşfetti, ancak Ankara, adanın çevresindeki suların bir kısmının Türkiye’yi takip ettiğini iddia ederek daha fazla kazı yapma girişimlerine karşı çıkıyor.

1974’te adanın kuzey kesiminin Türk işgali, Kıbrıs’ın dünya ülkeleri tarafından tanınan bir cumhuriyet ile Türk işgalci tarafından tanınan yasadışı bir varlık arasında olması nedeniyle Türkiye’yle Kıbrıs arasında diplomatik bir ilişki olmamıştır.

Türkiye, bugüne kadar Kıbrıs’taki bölgeleri araştırmak için üç gemi gönderdi; bu da AB, ABD ve diğer ülkelerden ve Avrupa Birliği’nden, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs haklarını ihlal etmemesi için Türkiye’ye karşı yaptırımlar getirmeye zorlamalarına yol açtı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Yunanistan ‘daki mevkidaşı ile Atina’ da ikili ilişkileri ilerletme ve ortak endişe konusu bölgesel ve uluslararası meseleleri tartışma yolları üzerine görüşmelerde bulundu.

Üçlü işbirliği

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafez, görüşmelerin, Doğu Akdeniz’deki yeni doğal gaz keşiflerinin yararını maksimize etmenin, özellikle de Doğu Akdeniz’in Doğu Doğalgaz Forumu’nun ikinci Bakanlar Toplantısı’nın sonuçlanmasıyla, bölge halklarının yararına kullanılabilecek büyük potansiyellerin ışığında kullanılmasının önemine odaklandığını söyledi. Son zamanlarda Kahire ve sonuçları.

Yunanistan ve Kıbrıs’ın arkasında, Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki Türk ihlallerine karşı durduğunu düşünürken, Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki üçlü işbirliği dosyasının toplantıda bir öncelik olduğunu ortaya koydu.

İki taraf, bu işbirliğiyle ilişkili momentumu sürdürme ve geliştirme, üç ülkenin ve jeostratejik konumların devasa potansiyelinden azami derecede faydalanma konusundaki isteklerini vurguladılar Mısır bakanı, ülkesinin yakında üçlü işbirliği mekanizmasının yedinci zirvesine ev sahipliği yapma isteğini dile getirdi.

Türk mesleği

Yunanistan’ın yeni başbakanı Kyriakos Mitsutakis Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ankara’nın Kıbrıs’ın kuzey kesiminin Türkiye’nin işgali altında kalmasından endişe duyduğunu söyledi.

Kıbrıs Rum cumhurbaşkanı, Türkiye’yi Kuzey ve Güney Kıbrıs arasındaki müzakerelere somut hiçbir şey katmayan kaçak ve şüpheli kazıları durdurmaya çağırdı. Cumhurbaşkanı, 9 Ağustos’ta Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustapha Kenji ile bir toplantı yapmaya kararlı olduğunu söyledi.

Türkiye, dördüncü bir keşif gemisi göndermeye gidiyor, ancak bu kez, Türkiye Ulusal Petrol Şirketi’nin Deniz Kuvvetlerinden iki Yunan adası arasında, Ağustos ayından sonra “Yunanca Reporter” Yunanca gazeteye göre iki Yunan adası arasında sismik araştırma yapmasını istediği bir bölgeye yöneldi.

Yunan petrol şirketi, “Oruc Reis” araştırma gemisinin, Marmara Denizi’ndeki görevini bitirerek Rodos ve Castorizo adaları arasında bir alana taşınmasını bekliyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mouloud Gawishoglu, daha önce yaptığı açıklamada, ülkesinin Yunanistan ve AB ‘nin Kıbrıs kıyıları dışındaki faaliyetlerini durdurma yönünde yaptıkları uyarılara yanıt olarak Doğu Akdeniz’e dördüncü bir gemi göndermeye hazır olduğunu söyledi

Daha fazla göster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close